НОВІ ТЕНДЕНЦІЇ ТА ЯВИЩА У ТВОРЕННІ ГІБРИДНИХ ВІДСУБСТАНТИВНИХ ЗАГАЛЬНОВІДНОСНИХ ПРИКМЕТНИКІВ
DOI:
https://doi.org/10.24144/2663-6840.2023.2.(50).95-101Ключові слова:
відсубстантивні загальновідносні прикметники, гібридне словотворення, словотворчі суфікси, словотвірний тип, морфонологічні зміни, запозичені іменники, нові тенденціїАнотація
Актуальність запропонованої теми зумовлена потребою докладно вивчити та фахово оцінити досить широке творення загальновідносних прикметників від новітніх іменникових запозичень в українській мові.
Мета дослідження – з’ясувати нові тенденції та явища у сполучуваності питомих словотворчих суфіксів -н-, -ов-,
-ев- та -ськ- з основами іменників, запозичених в останні кілька десятиріч, простежити особливості їхньої словотвірної морфотактики.
Використано метод спостереження й описовий метод. Нові тенденції та явища встановлено за допомогою порівняльного методу, що вможливив порівняти теперішні умови морфонологічної сполучуваності прикметникових слово- творчих суфіксів з умовами їхньої морфонологічної сполучуваності в середині минулого сторіччя.
Констатовано новизну сучасних словотвірних явищ, суть якої полягає в тому, що: 1) запозичені іменники поєд- нуються з питомими прикметниковими суфіксами -н-, -ов-, -ев-, -ськ-, а не з гібридними суфіксами, як це було в по- передні періоди формування суфіксальних прикметників; 2) ці суфікси приєднуються відповідно до норм словотвірної морфотактики та морфонології української мови.
Спостережено вищу продуктивність словотвірного типу із суфіксом -ов- на тлі словотвірного типу із суфіксом
-н-, його послідовнішу сполучуваність з певними структурними та семантичними типами іншомовних іменникових основ, передусім абстрактних іменників термінного характеру на -инг / -інг.
Констатовано звуження семантичного спектра твірних іменникових основ у нинішньому гібридному відсубстантивному творенні прикметників із суфіксом -ськ-: у ньому домінують новітні запозичені назви осіб за професіями, видами занять переважно з комп’ютерної, інформаційної, економічної та інших професійних сфер.