ПРО «МАТЕРІАЛИ ДО СЛОВНИКА ЗАКАРПАТСЬКОЇ ГОВІРКИ с. ДОВГЕ» ВАСИЛЯ НІМЧУКА
DOI:
https://doi.org/10.24144/2663-6840.2023.2.(50).320-326Ключові слова:
українські закарпатські говірки, словник говірки с. Довге, словникова стаття, реєстр словника, семантична групаАнотація
Останнім часом в українській діалектній лексикографії активізувалося створення словників говірки одного села. Працею такого типу мав бути і словник говірки с. Довге Василя Німчука, проте вчений, на жаль, не встиг його видати за життя. Рукописна картотека майбутнього словника видатного мовознавця зберігається зараз на кафедрі української мови філологічного факультету Ужгородського національного університету.
У статті проаналізовано матеріали до словника говірки с. Довге Василя Німчука; зроблено висновки щодо частиномовної належності зафіксованої лексики, її семантичної класифікації з широким залученням ілюстративного матеріалу.
Матеріали до словника походять здебільшого з рідного села автора, проте трапляється й фактаж із навколишніх сіл. В. Німчук мав на меті подати повний діалектний словник, у якому була б зібрана вся лексика й фразеологія носіїв говірки Довгого. У реєстрі майбутнього словника – лексика різних частин мови. Найбільше іменників (загальних назв), трохи менше дієслів, прикметників, прислівників, найменше службових слів, вигуків і звуконаслідувань. Окрему час- тину матеріалів становлять антропоніми (імена, прізвища та прізвиська місцевих жителів) і топоніми. Серед найбільш численних тематичних груп лексики можна виділити назви рослин, тварин, одягу, прикрас, їжі, напоїв, спорідненості та свояцтва, календарно-обрядову лексику тощо. У матеріалах В. Німчука зібрано й репрезентовано великий за об- сягом ілюстративний матеріал, зокрема пісні, прислів՚я, приказки та ін., що відтворює найтонші нюанси живого роз- мовного мовлення й відбиває багатство говірки с. Довге.
У статті приділено увагу й авторським коментарям до назв, які досить часто розгорнуті. Зафіксовано в словнику й невеликі розповіді, у яких тлумачиться певна назва. Не залишаються осторонь різноманітні фонетичні та словотвірні варіанти аналізованої лексики, багатозначні назви та їх синонімічні зв’язки тощо. Непересічне значення такої праці не викликає сумнівів, адже до наукового обігу введено велику кількість нових слів і нових значень уже відомих назв.
Колектив кафедри української мови Ужгородського національного університету зараз активно працює над утіленням у життя заповітної мрії Василя Німчука.